04.01.2015 | Lucie van Koten
Nehltej! Vychutnávej si to taky trochu! Jez pomalu!
Jestli jsou vám tyhle věty známé, jelikož jste je museli poslouchat celé dětství, s hůlkami budete woky krásně zobat a vychutnávat do posledního zrníčka.
Jak jsme zjišťovali, nabírání menších porcí hůlkami sice není úplně důvod asijské štíhlosti, ale oproti českému stravování tím celé hltání trochu zpomalíte. Kde a proč jídelní hůlky vlastně vznikly, jsme se ptali naší Hanky.
Za všechno může uvařená kluzká zelenina, se kterou si Asiaté nevěděli rady, když ji namáčeli do dipu. Neosvědčily se ani lžíce, ani prsty. Nakonec se přišlo s nápadem nabírat horkou zeleninu pomocí hůlek.
Dneska jsou hůlky rozšířené po celém světě, jejich tvar se však dlouhou dobu vyvíjel, v pozdní dynastii Shang si dokonce král Zhou nechával vyrábět hůlky ze sloních klů. Jestli jste hůlkám dosud nepřišli“na chuť”tak věřte, že jakmile se s nimi jednou naučíte, už je nedáte z ruky!
Ač by každý měl držet hůlky tak, jak je mu to příjemné, existují určitá pravidla:
• Hůlky držíme v horní části, nikoli uprostřed
• Se spodní hůlkou nepohybujeme – vrchní je přichycovací, tudíž by se neměly křížit
• Spodní hůlka je mezi palcem a opírá se o prsteníček
• Vrchní leží mezi palcem, ukazováčkem a prostředníčkem, podobně jako bychom drželi tužku
Jako v každé kultuře, i stravování s hůlkami má svoji etiketu. Hodně nezdvořilé je zapichovat hůlky do jídla, abychom jej nabrali. Neťukáme hůlkami. Ťukání hůlkami o stůl nebo misku je spojováno s žebráky, kteří tím prosí o jídlo. Rovněž nenecháváme hůlky rozevřené do písmena “V”, jelikož jde o symbol smrti.
ZpětFascinuje vás asijská kuchyně stejně jako nás?
Pojďte se s námi dozvědět více o přípravě jídel, používaných surovinách, podělíme se o tipy od našich šéfkuchařů a o zákulisní pikantnosti z naší kuchyně. Zajímá nás i váš názor a zkušenosti.
Vítejte :)